Warunki zatrudnienia w okresie ciąży lub karmienia piersią
Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy wzbronionej takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Uwaga! Pracownica w ciąży lub karmiąca dziecko piersią w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z powodu warunków pracy zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pozostałych pracach jest obowiązany dostosować warunki pracy do wymagań określonych w tych przepisach lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Powyższe dotyczy również przypadku, gdy przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią wynikają z orzeczenia lekarskiego.
Gdyby zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy spowodowały obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.
Przykład |
Pracownica wykonująca przez 8 godzin dziennie pracę przy komputerze doręczyła pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży.
W danym przypadku czas pracy przy monitorze należy ograniczyć do maksymalnie 4 godzin na dobę. Jeśli pracodawca nie może zapewnić pracy niezwiązanej z obsługą komputera na pozostałe 4 godziny, powinien zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy przez resztę dnia. W zależności od sytuacji pracownicy może przysługiwać dodatek wyrównawczy albo prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
Rada Ministrów, która posiada delegację ustawową do wydania przepisów wykonawczych m.in. w sprawie wykazu prac mogących mieć niekorzystny wpływ ze względu na sposób i warunki ich wykonywania przez kobiety w ciąży, przygotowała projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie. Z jego treścią można się zapoznać na stronie internetowej resortu pracy (www.mpips.gov.pl). Jak z niego wynika przy obsłudze monitora ekranowego pracownica w ciąży będzie mogła pracować w łącznym czasie nieprzekraczającym 8 godzin na dobę i 45 minut w każdej godzinie pracy. Zakłada się, że zmiany wejdą w życie 1 maja br.
Ważne: Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Nie wolno również bez jej zgody delegować tej pracownicy poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|