Czas i przerwy w pracy
Zgodnie z art. 15 ust. 1-2 ustawy o rehabilitacji, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a jeżeli legitymuje się stopniem umiarkowanym lub znacznym nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Normę tę uzupełnia ust. 3 omawianej regulacji, stanowiąc, że osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Wyjątki od tej zasady wynikają z art. 16 ustawy o rehabilitacji i dotyczą niepełnosprawnych:
- zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- którzy na swój wniosek uzyskali pisemną zgodę na pracę w nadgodzinach, w porze nocnej lub w wymiarze przekraczającym 7 godzin dziennie i 35 godzin w tygodniu od lekarza profilaktycznej opieki zdrowotnej, a w razie jego braku - od lekarza sprawującego nad nimi opiekę.
Uwaga! Powszechnie przyjmuje się, że z zaświadczenia wydanego przez lekarza musi jednoznacznie wynikać, jakie odstępstwa od ww. zasad ogólnych dopuszcza w zatrudnieniu pracownika niepełnosprawnego.
Omawiane normy są nie tylko niższe od powszechnych, ale mają sztywny charakter. Przepis nie posługuje się bowiem pojęciem przeciętnie na tydzień, wykluczając tym samym stosowanie wobec niepełnosprawnych nierównomiernego rozkładu czasu pracy na kolejne tygodnie okresu rozliczeniowego. W każdym z nich pracownik może przepracować maksymalnie 5 dni, po 7 godzin, gdyż tylko w ten sposób jego czas pracy wyniesie "sztywno" nie więcej niż 35 godzin w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego.
Przykład |
Pracownik Straży Granicznej, legitymujący się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, jest objęty organizacją od poniedziałku do piątku 730-1430. Oddział tej straży ogłosił alarmową zbiórkę funkcjonariuszy i pracowników we wtorek o 330, zobowiązując pracowników do stawienia się w wyznaczonym punkcie w ciągu 3 godzin. Pracownik niepełnosprawny stawił się w gotowości o 430. Praca od 430 do 730, jako przypadająca w ramach doby poniedziałkowej, skutkowała nadgodzinami dobowymi. Tym samym pracodawca dopuścił się wykroczenia i to niezależnie od tego, czy skrócił dzień pracy niepełnosprawnego po zbiórce, równoważąc w ten sposób tygodniowy czas pracy do 35-godzinnej normy.
Ważne: Stosowanie skróconych norm czasu pracy nie może spowodować obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Natomiast godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na te normy ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm (art. 18 ustawy o rehabilitacji). |
Ustawowy nakaz podwyższenia godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego pracownika niepełnosprawnego odnosi się także do pracownika, który podejmując pracę już posiada status osoby niepełnosprawnej. Kwestię te wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z 18 kwietnia 2000 r. (sygn. akt III ZP 6/00, OSNP 2000/20/740). Zdaniem Sądu skrócone normy czasu pracy osób niepełnosprawnych nie mają wpływu nie tylko na wysokość ich wynagrodzenia za pracę wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości, ale również dotyczą osób wynagradzanych według stawki godzinowej. Forma wynagradzania za pracę nie może różnicować statusu zatrudnionych. Także ograniczenie gwarancji płacowych do osób niepełnosprawnych w czasie trwania zatrudnienia prowadzi do dyskryminacji osób będących niepełnosprawnymi w chwili podejmowania pracy.
Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Nie narusza to przepisu art. 134 K.p., co oznacza, że przerwa z tytułu niepełnosprawności jest przerwą dodatkową, funkcjonującą "obok" tzw. przerwy śniadaniowej, przysługującej każdemu zatrudnionemu, którego dobowy czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|