BHP w firmie - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018
Uprawnienia pracownika
Przepis art. 210 K.p. przyznaje pracownikowi jedno z najistotniejszych uprawnień w sferze bhp, tj. prawo powstrzymania się od pracy. Jednak pracownik może skorzystać z tego prawa wyłącznie wtedy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i jednocześnie stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika albo gdy wykonywana praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom. Oznacza to, że w sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp, ale nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia pracownika, nie ma on prawa powstrzymać się od wykonywania pracy. Z drugiej strony, pracownik może się powstrzymać od pracy także wówczas, gdy w zakładzie przepisy bhp są przestrzegane, ale mimo to wykonywana przez niego praca bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu innych osób.
Ważne: Powstrzymywanie się pracownika od wykonywania pracy w warunkach nieodpowiadających przepisom bhp nie stanowi naruszenia obowiązku świadczenia pracy tylko wtedy, gdy pracownik zawiadomi o tym niezwłocznie przełożonego (wyrok SN z 9 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 619/99, OSNP 2001/20/610). |
Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
Zarówno w przypadku powstrzymania się od wykonywania pracy, jak i opuszczenia miejsca zagrożenia, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Warto przy tym podkreślić, że z powodu powstrzymania się od pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia w określonych powyżej przypadkach, pracownik nie może ponosić także niekorzystnych dla niego konsekwencji.
Pracownik ma również prawo - po wcześniejszym zawiadomieniu przełożonego - powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej, jeżeli jego stan nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy nie przysługuje wynagrodzenie. Wykaz takich prac zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej (Dz. U. nr 62, poz. 287).
Powyższe uprawnienia nie przysługują pracownikom, których obowiązkiem jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|