BHP w firmie - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018
Pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia
Przepisy bhp nakładają na pracodawcę obowiązek przeprowadzania na swój koszt, badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrowania i przechowywania wyników tych pomiarów, jak również udostępniania ich pracownikom oraz organom kontrolnym (art. 227 § 1 pkt 2 K.p.).
Obowiązek ten powinien być realizowany zgodnie z zasadami określonymi w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. nr 33, poz. 166).
Pracodawca wskazuje czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy, dla których wykonuje się badania i pomiary, po przeprowadzeniu rozpoznania źródeł ich emisji oraz warunków wykonywania pracy, jakie mają wpływ na poziom stężeń lub natężeń tych czynników lub na poziom narażenia na oddziaływanie tych czynników, ze szczególnym uwzględnieniem:
- rodzaju tych czynników oraz ich właściwości,
- procesów technologicznych i ich parametrów,
- wyposażenia technicznego, w tym maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi, które mogą być źródłem emisji czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem wyników pomiarów tej emisji dostarczanych przez producentów,
- środków ochrony zbiorowej i danych dotyczących ich użytkowania,
- organizacji pracy i sposobu wykonywania pracy,
- rzeczywistego czasu narażenia na oddziaływanie czynników szkodliwych dla zdrowia, z uwzględnieniem obowiązującego u pracodawcy systemu i rozkładu czasu pracy.
Ważne: Pracodawca jest zobligowany do konsultowania z pracownikami lub ich przedstawicielami, w trybie przyjętym u danego pracodawcy, działań dotyczących: rozpoznania i typowania czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, a także wykonywania badań, pomiarów i pobierania próbek tych czynników na stanowisku pracy. |
Pierwsze badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy pracodawca powinien wykonać nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Najwyższe dopuszczalne stężenia chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy zostały określone w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. poz. 1286). Kolejnych badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia występującego w środowisku pracy nie przeprowadza się, jeżeli wyniki dwóch ostatnio przeprowadzonych badań i pomiarów (wykonanych w odstępie co najmniej 2 lat, a w przypadku czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym - co najmniej 6 miesięcy) nie przekroczyły 0,1 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia.
W pozostałych przypadkach kolejne czasookresy przeprowadzania badań i pomiarów są uzależnione od poprzednich wyników.
W przypadku występowania w środowisku pracy szkodliwego dla zdrowia czynnika chemicznego (lub pyłu), niebędącego czynnikiem rakotwórczym lub mutagennym, badania i pomiary przeprowadza się:
- co najmniej raz na 2 lata - przy stwierdzeniu w ostatnio przeprowadzonym badaniu lub pomiarze stężenia czynnika szkodliwego dla zdrowia powyżej 0,1 do 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia,
- co najmniej raz w roku - przy stwierdzeniu w ostatnio przeprowadzonym badaniu lub pomiarze stężenia czynnika szkodliwego dla zdrowia powyżej 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia.
W przypadku występowania w środowisku pracy szkodliwego dla zdrowia czynnika chemicznego, dla którego określono wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia pułapowego, należy przeprowadzać pomiary ciągłe stężenia tego czynnika.
Odrębne przepisy regulują częstotliwość wykonywania badań i pomiarów w przypadku występowania w środowisku pracy czynnika o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Przeprowadza się je:
- co najmniej raz na 6 miesięcy - przy stwierdzeniu w ostatnio przeprowadzonym badaniu lub pomiarze stężenia czynnika rakotwórczego lub mutagennego powyżej 0,1 do 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia,
- co najmniej raz na 3 miesiące - przy stwierdzeniu w ostatnio przeprowadzonym badaniu lub pomiarze stężenia czynnika rakotwórczego lub mutagennego powyżej 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia.
Ważne: Wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy pracodawca powinien udostępniać lekarzowi sprawującemu profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. |
Do obowiązków pracodawcy należy również prowadzenie rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy oraz bieżące wpisywanie do karty badań i pomiarów wyników badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia.
Rejestry oraz karty, o których mowa powyżej, należy przechowywać przez 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu.
Dokumenty zawierające wyniki badań i pomiarów wpisane do rejestru oraz karty należy niezwłocznie udostępniać na pisemne żądanie pracownika, byłego pracownika, ich przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Osoby te mogą wystąpić o sporządzenie wyciągów, odpisów i kopii dokumentacji. Następuje to na koszt wnioskodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|