BHP w firmie - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018
Przechowywanie orzeczeń lekarskich
Zgodnie z przepisami art. 229 § 7 K.p., do obowiązków pracodawcy należy przechowywanie orzeczeń wydanych na podstawie profilaktycznych badań lekarskich. Szczegółowe zasady przechowywania powyższych orzeczeń zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 2017 r. poz. 894). Zgodnie z jego § 6, pracodawca jest zobowiązany założyć i prowadzić - oddzielne dla każdego pracownika - akta osobowe, składające się z trzech części, zawierające:
- w części A - dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie (w tym m.in. orzeczenia lekarskie wydane po przeprowadzonych badaniach wstępnych, stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku),
- w części B - dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika (w tym m.in. orzeczenia lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami okresowymi i kontrolnymi),
- w części C - dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia (w tym m.in. orzeczenia lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami okresowymi po rozwiązaniu stosunku pracy).
Przechowywanie powyższych orzeczeń jest dla pracodawcy o tyle istotne, że stanowią one dowód zatrudnienia zdolnego do pracy (po kątem zdrowotnym) pracownika lub też dowód uzasadniający odsunięcie pracownika niezdolnego do pracy z przyczyn zdrowotnych od wykonywania określonych obowiązków służbowych, czy nawet rozwiązania stosunku pracy. Przede wszystkim jednak potwierdzają spełnienie ustawowego obowiązku polegającego na zapewnieniu pracownikowi profilaktycznej opieki lekarskiej, którego zlekceważenie może skutkować pociągnięciem pracodawcy do odpowiedzialności.
Należy bowiem przypomnieć, że w przypadku braku aktualnego orzeczenia lekarskiego potwierdzającego zdolność do pracy, zgodnie z art. 283 § 1 K.p., pracodawca popełnia wykroczenie, za które przewidziana jest kara grzywny w wysokości od 1.000 zł do nawet 30.000 zł.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|