BHP w firmie - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018
Ochrona pracy pracowników młodocianych
Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest więc zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15. roku życia.
Pracodawca może zatrudnić pracownika młodocianego, jeżeli spełnia on następujące warunki:
- ukończył 15 lat,
- ukończył co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową,
- przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.
Istnieją jednak wyjątki, kiedy można zatrudnić osobę młodocianą, która nie spełnia kryterium wieku, określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum (Dz. U. nr 214, poz. 1808 z późn. zm.).
Młodociani nie mogą wykonywać niektórych prac. Zostały one określone jako prace wzbronione, toteż generalnie obowiązuje zakaz zatrudniania przy pracach wymienionych w wykazie takich prac. Znalazły się w nim prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, wymuszoną pozycją ciała oraz zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu, prace w narażeniu na działanie szkodliwych czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych oraz prace stwarzające zagrożenie wypadkowe.
Uwaga! Wyjątkowo pracodawca może zatrudniać przy niektórych rodzajach prac wzbronionych (wymienionych w załączniku do rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym) młodocianych pracowników powyżej 16. roku życia, ale tylko w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne do odbycia przygotowania zawodowego młodocianych. Pracodawca musi jednak wziąć pod uwagę, że zatrudnianie pracowników młodocianych przy pracach wzbronionych nie może mieć charakteru stałego. Pracodawca powinien w tym przypadku zaznajomić młodocianego tylko z podstawowymi czynnościami, jakie są niezbędne dla wykonywania zawodu.
Wykaz stanowisk pracy, na których wzbronione jest zatrudnianie młodocianych oraz wykaz lekkich prac dozwolonych pracownikom młodocianym zatrudnionym w innym celu niż przygotowanie zawodowe, powinny znajdować się w regulaminie pracy u każdego pracodawcy zatrudniającego młodocianych pracowników.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|