BHP w firmie - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018
Komisja bhp
W ramach obowiązków organizacyjnych dotyczących bhp, pracodawca jest zobowiązany nie tylko do tworzenia służby bhp, ale także komisji bhp (art. 23712 K.p.). O ile służba bhp powinna działać w zasadzie u każdego pracodawcy, tylko w różnych formach, w zależności od liczby zatrudnianych pracowników, o tyle komisja bhp jest instytucją o znacznie węższym zakresie działania. Powinna ona bowiem działać u pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników, jednakże mogą ją również powoływać pracodawcy zatrudniający mniejszą liczbę pracowników.
Do zadań komisji bhp należy dokonywanie przeglądu warunków pracy, okresowej oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy oraz współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bhp (art. 23713 K.p.). W związku z wykonywaniem powyższych zadań komisja może korzystać z ekspertyz lub opinii specjalistów spoza zakładu pracy, po uzgodnieniu tego faktu z pracodawcą i na jego koszt.
Ważne: Posiedzenia komisji bhp odbywają się w godzinach pracy, nie rzadziej niż raz na kwartał. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w posiedzeniach komisji bhp pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. |
Przepisy nie precyzują szczegółowej struktury i organizacji komisji bhp, pozostawiając je do decyzji pracodawcy i przedstawicieli pracowników, jednakże wskazują, że w jej składzie powinni znaleźć się w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami oraz przedstawiciele pracowników, a wśród nich społeczny inspektor pracy. Przewodniczącym komisji bhp powinien być pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|