Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (405) z dnia 1.02.2016
Badania profilaktyczne pracownika zatrudnionego w dwóch firmach na takim samym stanowisku
Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy w dwóch firmach, mieszczących się pod tym samym adresem. W obydwu zajmuje takie samo stanowisko, z identycznym zakresem obowiązków. Czy jedno zaświadczenie lekarskie wystawione na podstawie badań okresowych może przedłożyć w obu firmach?
Stosownie do art. 229 K.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską. Na tę opiekę składają się trzy rodzaje badań:
- wstępne, dla osób przyjmowanych do pracy lub pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe,
- okresowe, w terminie wyznaczonym przez lekarza medycyny pracy oraz
- kontrolne, w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą.
Zgodnie z art. 229 § 4 K.p., pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Aktem prawnym regulującym szczegółowo omawiane badania, jest rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników... (Dz. U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.).
Zgodnie z powyższymi przepisami, obowiązek kierowania pracownika na badania profilaktyczne powstaje z chwilą wyłonienia kandydata do pracy i trwa przez cały okres zatrudnienia. Obowiązek ten jest ściśle powiązany z danym pracodawcą i nie ma żadnego znaczenia, w ilu zakładach pracy pracownik jest zatrudniony i ile razy - nawet w krótkich odstępach czasu - przechodził badania profilaktyczne. Co istotne badania te mogą być wykonywane wyłącznie w placówce medycyny pracy, z którą dany pracodawca ma podpisaną umowę - art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1184).
Wyjątek od powyższej reguły, zgodnie z którą każdy nowo zatrudniony pracownik powinien zostać poddany badaniom wstępnym, w myśl art. 229 § 11-12 K.p., dotyczy:
- osoby ponownie przyjmowanej do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą, a także
- osoby przyjmowanej do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, bądź pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą, jeżeli przedstawi pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy; wyłączenie to nie obejmuje osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych, o których mowa w § 80 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).
Należy jednak podkreślić, że wskazane powyżej przesłanki, zgodnie z treścią art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 1662), mają zastosowanie do orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy wydanych wyłącznie od 1 kwietnia 2015 r., na podstawie "nowego" skierowania wystawionego po 31 marca 2015 r. Do skierowań na badania lekarskie wydanych przed tą datą zastosowanie mają przepisy obowiązujące do 31 marca 2015 r., zgodnie z którymi badaniom wstępnym nie podlegały osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Takie odstępstwo nie znajduje zastosowania w przypadku badań okresowych i kontrolnych.
|
Wzór skierowania na badania lekarskie dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Mając na uwadze powołane regulacje, pracownik zatrudniony jednocześnie u dwóch różnych pracodawców, bez względu na ten sam adres podmiotu zatrudniającego, nawet na takich samych stanowiskach pracy, jest zobligowany, aby u każdego z nich odbyć okresowe i kontrolne badania profilaktyczne w placówce medycyny pracy, do której powinien zostać skierowany przez danego pracodawcę.
ul style=Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|