Gazeta Podatkowa nr 34 (1388) z dnia 27.04.2017
Badania wstępne przyszłego pracownika
Dnia 24 kwietnia 2017 r. przyszły pracownik dostał skierowanie na badania wstępne i delegację na przeprowadzenie ich w innej miejscowości niż siedziba pracodawcy. Od 1 maja br. będzie zatrudniony. Pracodawca nie chce jednak pokryć kosztów delegacji. Czy ma rację? (pytanie nr 1087553)
W dniu 24 kwietnia 2017 r. osoba przyjmowana do pracy nie była jeszcze pracownikiem, tylko kandydatem do pracy, dlatego nie mogła odbyć podróży służbowej jako pracownik. Ponadto pracodawca jest zobowiązany pokryć jedynie koszt przeprowadzenia badań wstępnych.
W myśl art. 229 § 4 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. W celu uzyskania takiego orzeczenia pracodawca kieruje kandydata do pracy na badania wstępne.
Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadzane są na koszt pracodawcy.
Nieco inne regulacje dotyczą okresowych i kontrolnych badań lekarskich. Te rodzaje badań przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych. Zatem tylko przy wykonywaniu badań okresowych i kontrolnych przysługuje zwrot kosztów przejazdu do innej miejscowości w celu wykonania tych badań. Przepisy nie wymieniają tu badań wstępnych, zatem ta regulacja ich nie obejmuje. Natomiast z art. 229 § 6 K.p. wynika, że m.in. koszty wykonania badań wstępnych (opłacenie ich) obciążają pracodawcę.
W przedstawionej sytuacji, jeżeli więc kandydat do pracy wykonał na swój koszt badania wstępne, na które udał się do innej miejscowości, to pracodawca był obowiązany zwrócić mu tylko koszty przeprowadzenia samych badań, z wyłączeniem kosztów przejazdu.
Zatem pracodawca, o którym mowa w pytaniu, pozostaje w zgodzie z przepisami nie chcąc zwrócić przyszłemu pracownikowi kosztów dojazdu poniesionych w celu przeprowadzenia badań wstępnych. Może to zrobić na zasadzie dobrowolności, ale nie musi.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|