Gazeta Podatkowa nr 3 (2086) z dnia 8.01.2024
Zwrot kosztów badań niezleconych przez lekarza medycyny pracy
Pracownik został skierowany na badania okresowe do lekarza medycyny pracy, który nie ma podpisanych umów z lekarzami innych specjalizacji. Po przeprowadzeniu badania lekarz ten wystawił pracownikowi zaświadczenie, w którym dopuścił pracownika do pracy w okularach korekcyjnych. W ramach badań okresowych pracownik nie miał jednak badania wzroku i musi odrębnie pójść do okulisty, żeby ustalić parametry okularów. Czy pracodawca jest zobowiązany zwrócić koszty takiej wizyty lekarskiej?
NIE. Zakładam przy tym, że lekarz medycyny pracy, który wystawił zaświadczenie, nie skierował pracownika na badanie wzroku do lekarza okulisty w ramach badań okresowych i że pracownik wykonał/wykona badanie wzroku u okulisty nieposiadającego uprawnień z zakresu medycyny pracy. Przy tych założeniach - niezależnie od rozstrzygnięcia merytorycznego - należy podkreślić, że sytuacja przedstawiona w pytaniu nie powinna mieć miejsca. Pracownikowi należy bowiem zapewnić badanie wzroku w ramach odbywanych badań profilaktycznych.
Zgodnie z art. 229 § 4 K.p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Lekarz wydaje takie orzeczenie w odniesieniu do warunków pracy opisanych w skierowaniu na badanie - na podstawie wyników badań, których zakres powinien odpowiadać zakresowi badań określonych w odpowiednich przepisach wykonawczych (art. 229 § 63 K.p.). Chodzi tu o rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników... (Dz. U. z 2023 r. poz. 607).
W załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia zawarte są wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. W pytaniu nie wskazano, na jakim stanowisku pracy jest zatrudniony pracownik. Zakładam, że chodzi tu o stanowisko uzasadniające stosowanie przez pracownika okularów korekcyjnych. Przy tym założeniu należy wskazać, że we wspomnianym załączniku do rozporządzenia jako jeden z czynników niebezpiecznych, szkodliwych lub uciążliwych wymieniono obsługę monitorów ekranowych. W przypadku pracy na takim stanowisku przewidziane jest - w ramach badań profilaktycznych - badanie narządu wzroku.
Trzeba podkreślić, że na to badanie pracownik powinien być skierowany do odpowiedniego specjalisty przez lekarza medycyny pracy, chyba że lekarz ten sam jest okulistą (§ 2 ust. 2 rozporządzenia). Ponadto badanie okulistyczne powinno być przeprowadzone przez takiego lekarza okulistę, który posiada uprawnienia do wykonywania badań medycyny pracy (§ 7 rozporządzenia). Jeżeli dane badanie nie zostało przeprowadzone w powyższych warunkach, pracodawca nie ma obowiązku jego sfinansowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|