Gazeta Podatkowa nr 80 (1017) z dnia 7.10.2013
Badania wstępne niedoszłego pracownika
Osobę ubiegającą się o zatrudnienie na umowę o pracę w mojej firmie skierowałem na badania wstępne. Do podpisania umowy jednak nie doszło. Osoba ta po wykonaniu badań przed właściwym rozpoczęciem świadczenia pracy zrezygnowała z niej. Czy w tej sytuacji fakturę dokumentującą wydatki poniesione na badania wstępne mam prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
TAK. Przepisy prawa pracy wyznaczają zakres obowiązkowych badań lekarskich pracowników, do zapewnienia których zobowiązany jest pracodawca. Z art. 229 § 6 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) wynika, że pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia na swój koszt badań: wstępnych, okresowych oraz kontrolnych, określonym grupom pracowników. Natomiast § 1 powołanego przepisu wskazuje, że wstępnym badaniom lekarskim podlegają m.in. osoby przyjmowane do pracy.
Przyjęcie nowego pracownika ma zasadniczo racjonalne uzasadnienie z punktu widzenia ciągłości funkcjonowania firmy, czyli zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów. W konsekwencji związane z tym wydatki z podatkowego punktu widzenia spełniają podstawowe kryterium uznania ich za koszt, a mianowicie kryterium celowości.
Wydatki poniesione na wskazane w Kodeksie pracy badania pracownicze stanowią koszty podatkowe.
Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do przeprowadzenia badań wstępnych bez względu na okres, w jakim pracownik będzie zatrudniony. Jednocześnie Czytelnik nie był jednak w stanie przewidzieć, że zatrudniana przez niego osoba zrezygnuje z pracy po przeprowadzeniu wstępnych badań lekarskich. Z tego względu wydatek poniesiony przez Czytelnika na wskazane w pytaniu badania wstępne może zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|