Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (867) z dnia 1.02.2015
Czy dodatkowe badanie przed upływem ważności badań okresowych można uznać za badanie profilaktyczne?
Pracownik zatrudniony przy monitorze ekranowym zwrócił się z prośbą o skierowanie na badanie, ponieważ stwierdził pogorszenie wzroku. Osoba ta - mimo, że posiada aktualne badanie okresowe - została przez nas skierowana do lekarza medycyny pracy. Czy takie dodatkowe badanie można potraktować jako badanie w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe?
Pracownikom użytkującym monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy pracodawca powinien zapewnić profilaktyczną opiekę zdrowotną - w zakresie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Obowiązek ten wynika z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973), a przepisem odrębnym, o którym tu mowa, jest m.in. ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1184).
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi polega m.in. na wykonywaniu badań wstępnych, okresowych i kontrolnych przewidzianych w Kodeksie pracy.
Zasady przeprowadzania badań profilaktycznych określone są w art. 229 Kodeksu pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 69, poz. 332 ze zm.).
Z przepisów tych wynika, że:
- badaniami wstępnymi obejmowane są osoby przyjmowane do pracy lub, w pewnych przypadkach przenoszone na inne stanowiska,
- badania okresowe wykonywane są cyklicznie, a okres ich ważności wyznacza lekarz medycyny pracy - w przypadku osób zatrudnionych przy monitorach ekranowych maksymalny okres, na jaki może być wydane orzeczenie, wynosi 4 lata,
- badaniami kontrolnymi obejmowani są pracownicy, których niezdolność do pracy z powodu choroby trwała dłużej niż 30 dni.
Jednocześnie § 6 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 maja 1996 r. przewiduje możliwość przeprowadzenia badania lekarskiego poza ogólnie obowiązującymi terminami. Może to mieć miejsce w przypadku:
- konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy z uwagi na stwierdzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na jego zdrowie (art. 55 § 1 K.p.),
- stwierdzenia, że ze względu na stan ciąży kobieta nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy (art. 179 § 1 pkt 2 K.p. - od 1 stycznia 2002 r. przepis ten uległ zmianie, m.in. z art. 179 § 1 K.p. usunięto pkt 1 i 2),
- stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej (art. 230 § 1 K.p.) - zauważmy, że w wykazie chorób zawodowych stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367) znajdują się choroby układu wzrokowego spowodowane czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi,
- stwierdzenia niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy lub u którego stwierdzono chorobę zawodową, ale nie zaliczono go do żadnej z grup inwalidów (art. 231 K.p.).
Z pytania wynika, że pracownik ma aktualne badanie okresowe, dlatego też, aby badanie dodatkowe mogło być uznane za przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, powinno spełniać któryś z przedstawionych wyżej warunków.
Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby pracodawca - w ramach realizacji ogólnego obowiązku dbałości o zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy nałożonego przepisami K.p. - skierował pracownika na badanie przed upływem ważności badania okresowego. W razie wystąpienia jednej z omówionych przesłanek - ma nawet taki obowiązek.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|