Płatnicy, którym stopę procentową składki wypadkowej ustala ZUS
ZUS ustala stopę procentową składki wypadkowej dla płatnika podlegającego wpisowi do rejestru REGON zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, który miał obowiązek przekazania informacji ZUS IWA przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe (art. 28 ust. 2 i art. 33 ust. 1 ustawy wypadkowej).
Przykład |
Firma za rok 2010, 2011, 2012 przekazała do ZUS informację ZUS IWA. Ponieważ firma przekazała informację ZUS IWA przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe na okres od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r., dla firmy stopę procentową składki wypadkowej ustali ZUS.
Przykład |
Spółka z o.o. za rok 2011 i 2012 przekazała do ZUS informację ZUS IWA. Spółka sama ustali stopę procentową składki wypadkowej na okres od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r., ponieważ nie przekazała informacji ZUS IWA przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe.
Załóżmy, że spółka będzie obowiązana przekazać informację ZUS IWA także za 2013 r. Zatem na rok składkowy przypadający od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. stopę procentową składki wypadkowej dla spółki ustali ZUS.
Stopę procentową składki wypadkowej ZUS ustala jako iloczyn stopy procentowej tej składki określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek (art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej). Wskaźnik korygujący ustalany jest na rok składkowy w zależności od kategorii ryzyka ustalonej dla płatnika składek. Natomiast kategorię ryzyka ustala się w zależności od ryzyka określonego wskaźnikami częstości:
- poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,
- poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich,
- zatrudnionych w warunkach zagrożenia.
Wspomnijmy, że informację o danych do ustalenia składki wypadkowej - ZUS IWA za dany rok kalendarzowy zobowiązani są przekazać do ZUS płatnicy składek, którzy łącznie spełniają następujące warunki:
- byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia roku, za który składana jest informacja i co najmniej 1 dzień w styczniu następnego roku,
- w roku, za który składana jest informacja, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
- byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia roku, za który jest składana informacja ZUS IWA.
Obowiązek przekazania tej informacji wynika z art. 31 ust. 6 i 7 ustawy wypadkowej. Nieprzerwanie zgłoszonym w ZUS jest płatnik, który w każdym z miesięcy roku, za który składana jest informacja, zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego przynajmniej jednego ubezpieczonego. Liczbę ubezpieczonych ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego, za który składana jest informacja i liczby miesięcy tego roku (z uwagi na wymóg nieprzerwanego zgłoszenia w ZUS liczba miesięcy wynosi 12).
O wysokości stopy procentowej składki wypadkowej obowiązującej w danym roku składkowym ZUS zawiadamia płatnika składek w terminie nie później niż do 20 kwietnia danego roku (art. 32 ustawy wypadkowej). Jeżeli płatnik składek do dnia 30 kwietnia danego roku nie otrzyma stosownego zawiadomienia, powinien zwrócić się do jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na swoją siedzibę o podanie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|