Obowiązek informacyjny pracodawcy w związku z zaistniałym wypadkiem przy pracy
Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał takie skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy. Przy czym, przez niezwłoczne zawiadomienie rozumie się czas niezbędny na przekazanie informacji o wypadku (bez zbędnej zwłoki). Ma to istotne znaczenie, bowiem głównym celem zawiadomienia o wypadku jest zapewnienie odpowiednim organom możliwości zbadania wypadku bezpośrednio po jego wystąpieniu.
Właściwym inspektorem pracy jest inspektor okręgowego inspektoratu pracy obejmującego właściwością miejscową zakład pracy, w którym zdarzył się wypadek.
Dodajmy, że naruszenie obowiązku powiadomienia odpowiednich organów o zdarzeniu, stanowi:
- wykroczenie przeciwko prawom pracownika - jeżeli jest nieumyślne (art. 283 § 2 pkt 6 K.p.) albo
- przestępstwo - jeśli czyn popełniono z winy umyślnej (art. 221 K.k.).
Forma zawiadomienia inspekcji nie jest określona przepisami prawa pracy. Z treści zawiadomienia powinno wynikać gdzie i kiedy miało miejsce zdarzenie, na czym polegało oraz kto został poszkodowany.
Przykładowy wzór zawiadomienia prezentujemy poniżej.
Zakład Ogólnobudowlany |
Toruń, dnia 16 stycznia 2013 r. |
1) Prokuratura Rejonowa w Toruniu
2) Państwowa Inspekcja Pracy |
|
Działając zgodnie z art. 234 § 2 K.p. zawiadamiam, że w tutejszym zakładzie pracy, mającym siedzibę w Toruniu dnia 15.01.2013 r. o godzinie 1420 w Toruniu miał miejsce zbiorowy wypadek przy pracy, w którym uczestniczyły 3 osoby. Zdarzenie zostało zgłoszone: osobiście, telefonicznie (w inny sposób) w dniu 15.01.2013 r. Opis wypadku: W dniu 15.01.2013 r. trzech pracowników dokonywało koniecznej naprawy oberwanych przez zalegający śnieg części rynien na budynku wielorodzinnym, dwupiętrowym. Po godzinie 1400 prace zostały zakończone i pracownicy schodzili z rusztowania. Jeden z pracowników pośliznął się i stracił równowagę. Usiłując odzyskać równowagę chwycił pracownika będącego na podeście. Drugi pracownik zaskoczony zdarzeniem również stracił równowagę. Na skutek tego oboje spadli z wysokości ok. 2 metrów, wprost na trzeciego pracownika kończącego właśnie schodzenie z rusztowania. W wyniku powyższego zdarzenia poszkodowani zostali: (Należy podać imię i nazwisko pracownika, stanowisko pracy, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, staż pracy w tym zawodzie wykonywanym w chwili wypadku, datę ostatniego przeszkolenia w zakresie bhp).
Informuję ponadto, że w dniu 15.01.2013 r. powołano zespół powypadkowy w następującym składzie: (Należy podać imię i nazwisko, stanowisko służbowe)
Zespół zabezpieczył następujące dowody: Zdjęcia oraz szkic z miejsca wypadku Świadkami wypadku są: 1. Ireneusz Kowalik, dozorca budynku 2. Barbara Woźniak, przechodzień |
|
Norbert Waliszewski (podpis pracodawcy) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|