Renta z tytułu niezdolności do pracy i renta rodzinna
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która stała się całkowicie lub częściowo niezdolna do pracy wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach lub zachorowała na chorobę zawodową zaistniałą w szczególnych okolicznościach, zwana dalej rentą. Renta może być przyznana na stałe, jeżeli niezdolność do pracy (całkowita lub częściowa) jest trwała lub na okres wskazany w decyzji ZUS, jeżeli niezdolność do pracy jest okresowa.
Przepisy ustawy nie uzależniają przyznania prawa do renty od powstania niezdolności do pracy w określonym czasie (np. tak jak w przypadku rent z ogólnego stanu zdrowia). Tak więc prawo do renty przysługuje również wtedy, gdy całkowita lub częściowa niezdolność do pracy wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach lub choroby zawodowej zaistniałej w szczególnych okolicznościach zostanie orzeczona kilka lat po wypadku lub zachorowaniu.
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która zmarła wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach (lub która zmarła wskutek choroby zawodowej powstałej w szczególnych okolicznościach). Z tym że, jeżeli osoba pobierająca rentę zmarła w wyniku innych przyczyn niż wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach lub choroby zawodowej powstałej w szczególnych okolicznościach, to członkom rodziny przysługuje prawo do renty rodzinnej na zasadach określonych w ustawie emerytalnej.
Członkami rodziny uprawnionymi do renty rodzinnej są osoby, o których mowa w art. 13 ust. 2 ustawy wypadkowej (wymienione w dziale 1 niniejszego rozdziału - jako uprawnione do jednorazowego odszkodowania), jeżeli spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej, określone w ustawie emerytalnej.
Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach lub choroby zawodowej oraz renty rodzinnej wynosi 120% kwoty najniższej odpowiedniej renty określonej i podwyższonej zgodnie z ustawą emerytalną. I tak, od 1 marca 2013 r. wysokość renty wynosi:
- 997,38 zł - z tytułu całkowitej niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku w szczególnych okolicznościach lub choroby zawodowej oraz renty rodzinnej wypadkowa,
- 765,50 zł - z tytułu częściowej niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku (lub choroby zawodowej) w szczególnych okolicznościach.
Ustawa nie przewiduje możliwości pobierania więcej niż jednego świadczenia przez osobę uprawnioną do renty oraz do emerytury. Zatem, w razie zbiegu prawa do:
- rent określonych w ustawie wypłaca się jedną rentę - wyższą lub wybraną przez osobę uprawnioną,
- renty określonej w ustawie z prawem do emerytury lub renty przysługującej na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się jedno świadczenie - wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną (odpowiednio z prawem do uposażenia w stanie spoczynku przyznanego ze względu na wiek, z powodu choroby lub utraty sił albo uposażenia rodzinnego).
Renta oraz renta rodzinna podlegają zawieszeniu lub zmniejszeniu w związku z osiąganiem przychodu, na takich samych zasadach jak renta wypadkowa omówiona w dziale III (patrz str. 51-52 niniejszego opracowania).
W sprawach rent oraz rent rodzinnych, nieuregulowanych ww. ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy emerytalnej dotyczące: postępowania w sprawach rent i wypłaty rent, orzekania o niezdolności do pracy, powstania i ustania prawa do rent, zmian w prawie do rent, egzekucji, potrąceń ze świadczeń oraz zwrotu nienależnie pobranych rent, zawieszenia lub zmniejszenia rent, podziału renty rodzinnej oraz przywrócenia prawa do renty rodzinnej, jeżeli prawo do tej renty uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|