Gazeta Podatkowa nr 60 (1414) z dnia 27.07.2017
Wypadek w drodze do domu z kontrolnego badania lekarskiego ZUS
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. W trakcie zwolnienia lekarskiego, na którym przebywam od 3 miesięcy, zostałam wezwana do ZUS na kontrolne badanie lekarskie. Wracając do domu, miałam poważną stłuczkę samochodową, w wyniku której ucierpiała moja noga. Dodam, że to ta sama noga, z powodu której jestem na zwolnieniu, z tą różnicą, że poprzednio chodziło o kolano. Czy mogę się starać o jakieś odszkodowanie od ZUS w związku z tym, że to była droga powrotna z komisji, na którą mnie wezwano i miałam obowiązek się tam stawić?
Przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują prawo do jednorazowego odszkodowania. Jest ono należne z ubezpieczenia wypadkowego i skierowane do ubezpieczonych, którzy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Stanowi o tym art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.), zwanej ustawą wypadkową.
Definicja wypadku przy pracy zawarta została w art. 3 ustawy wypadkowej (patrz ramka).
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
Przy czym na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:
|
Rację ma Czytelniczka, że w związku z wezwaniem do ZUS miała ona obowiązek osobistego stawiennictwa celem przeprowadzenia przez lekarza orzecznika tego organu badania lekarskiego. Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli. W celu jej przeprowadzenia ZUS może m.in.:
- przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub w miejscu jego pobytu,
- zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie.
W razie uniemożliwienia organowi rentowemu przeprowadzenia badania lekarskiego zaświadczenie lekarskie podlegające kontroli utraciłoby ważność od dnia następującego po terminie wyznaczonego badania. Natomiast w przypadku utraty ważności zaświadczenia lekarskiego ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku. Szczegółowo kwestie te reguluje art. 59 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), zwanej ustawą zasiłkową.
Poniesienie przez ubezpieczonego jakiejkolwiek szkody w trakcie wykonywania nałożonego ustawowego obowiązku nie uprawnia jednak do odszkodowania z ubezpieczeń społecznych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|