Gazeta Podatkowa nr 51 (1508) z dnia 25.06.2018
Gdy pracownik uległ wypadkowi na firmowym parkingu
Pracownik zatrudniony w mojej firmie uległ wypadkowi na parkingu stanowiącym integralną część zakładu pracy. O okolicznościach tego zdarzenia poinformował mnie niezwłocznie, domagając się uznania zdarzenia za wypadek przy pracy. Pracownik ten świadczy pracę w jednym z pomieszczeń budynku. W dniu zdarzenia zakończył już pracę i uległ wypadkowi po opuszczeniu wyznaczonego miejsca pracy udając się po rower, którym dojeżdża do pracy. Czy zdarzenie, któremu uległ pracownik, można uznać za wypadek przy pracy, co uprawni go do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, czy też uległ on wypadkowi w drodze z pracy?
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą m.in. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika:
- zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia.
Tak stanowi art. 3 ust. 1 pkt 1-2 ustawy wypadkowej.
Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, jakiemu uległ ubezpieczony będący pracownikiem, następuje według zasad określonych przepisami Kodeksu pracy.
Mimo iż definicja wypadku przy pracy wydaje się prosta, to ocena prawna zaistniałego zdarzenia nie jest łatwa. Niejednokrotnie sprawy związane z ustaleniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego były przedmiotem postępowań przed sądami powszechnymi oraz Sądem Najwyższym. W orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że dla ustalenia związku zdarzenia z pracą wystarczające jest, aby zdarzenie pozostawało z pracą w związku czasowym, miejscowym i funkcjonalnym.
W sytuacji opisanej przez Czytelnika znaczenie będzie miało wytyczenie granicy między pracą a drogą do lub z pracy. Dla rozstrzygnięcia, czy zdarzenie jest wypadkiem przy pracy, czy w drodze do lub z pracy, znaczenie ma to, że pracownik znajduje się już albo jeszcze na terenie zakładu pracy. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest bowiem odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, a nie tylko w miejscu wykonywania przez pracownika czynności wynikających z zakresu jego obowiązków.
Wydaje się więc, że z uwagi na sam fakt zaistnienia zdarzenia na parkingu zakładu pracy nie można odmówić uznania go za wypadek przy pracy. Jeśli jednak Czytelnik ma wątpliwości, może, na zasadach wynikających z ustawy zasiłkowej, zwrócić się o rozstrzygnięcie do organu rentowego.
Zatrudniony, który uległ wypadkowi na terenie zakładu jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem pracy, także ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2013 r., sygn. akt III UZP 6/12 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|