Gazeta Podatkowa nr 74 (1531) z dnia 13.09.2018
Wypadek przy pracy a wypłata zwykłej chorobówki
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Na tę okoliczność sporządzono stosowny protokół, jednak przez moje niedopatrzenie nie został on uwzględniony, ani przekazany do ZUS będącego płatnikiem zasiłków dla moich pracowników. Ostatecznie pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Co obecnie powinnam zrobić, aby naprawić swój błąd?
Czytelniczka powinna jak najszybciej przekazać do ZUS protokół powypadkowy, najlepiej z wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji oraz z informacją o wysokości wypłaconego pracownikowi wynagrodzenia chorobowego.
Pracownik za czas niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.). Od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, nawet, jeżeli w danym roku kalendarzowym nie został wykorzystany okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego, o ile nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów. Tak wynika z art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1376), zwanej ustawą wypadkową.
Jak wyjaśnia ZUS w swoim komentarzu do ustawy wypadkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, okresu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za który ubezpieczony otrzymał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, nie wlicza się do okresu, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy.
Organ rentowy określił również tryb postępowania w przypadku, gdy pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a w wyniku postępowania zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy (patrz ramka). Może on mieć odpowiednie zastosowanie w przypadku opisanym w pytaniu.
Biorąc pod uwagę fakt, iż pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków, po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy wypłacone pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby Czytelniczka będzie mogła uznać za zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, w zakresie wskazanym w wytycznych ZUS (w pkt 2 lit. b).
Tryb postępowania w przypadku wypłacenia wynagrodzenia chorobowego pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy
We wszystkich wskazanych wyżej przypadkach pracodawca jest zobowiązany złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|