Gazeta Podatkowa nr 17 (954) z dnia 28.02.2013
Powstawanie choroby zawodowej a przeniesienie do innej pracy
Po przeprowadzeniu badań okresowych pracownik otrzymał orzeczenie lekarskie stwierdzające powstawanie choroby zawodowej. W związku z tym lekarz wskazał w orzeczeniu na konieczność przeniesienia pracownika do innej pracy na okres 1 roku. Co może zrobić pracodawca, jeżeli nie ma innego wolnego miejsca pracy, na które mógłby go przenieść?
W sytuacji gdy pracodawca faktycznie nie ma możliwości przeniesienia pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał objawy powstawania choroby zawodowej, może wypowiedzieć mu umowę o pracę.
W myśl art. 230 § 1 Kodeksu pracy, w razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca ma obowiązek, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenieść pracownika do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Przeniesienie do innej pracy stosuje się ze względów profilaktycznych, aby faktycznie nie doszło do powstania choroby zawodowej. Powinno być ono zrealizowane w terminie i na czas wskazany w orzeczeniu lekarskim. Jeżeli przeniesienie do innej pracy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy.
Na możliwość wypowiedzenia stosunku pracy w razie niemożności przeniesienia pracownika do innej pracy na mocy orzeczenia lekarskiego stwierdzającego szkodliwy wpływ pracy na jego zdrowie wskazał Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 16 grudnia 1999 r., sygn. akt I PKN 469/99, SN uznał, że: "Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę. (…)"
Natomiast w uzasadnieniu do wyroku z dnia 12 stycznia 1998 r., sygn. akt I PKN 466/97, SN stwierdził, że istnienie przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy na określonym stanowisku jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.
Pracodawca, który nie ma faktycznych możliwości przeniesienia pracownika, na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zagrożenie chorobą zawodową, na inne stanowisko pracy, w razie wypowiedzenia umowy nie może go w tym czasie dopuścić do pracy. Pracownik nie posiada bowiem aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W myśl art. 229 K.p. tylko posiadanie takiego orzeczenia pozwala na dopuszczenie pracownika do pracy na danym stanowisku. Dlatego w okresie wypowiedzenia pracodawca powinien zwolnić pracownika z obowiązku wykonywania dotychczasowej pracy i wypłacać za ten czas wynagrodzenie w dotychczas przysługującej wysokości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|