Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (380) z dnia 10.01.2015
Postępowanie pracodawcy w razie wystąpienia wypadku przy pracy
Przed zakończeniem pracy, jeden z pracowników schodząc do szatni poślizgnął się na schodach i upadł. Ponieważ był w stanie samodzielnie chodzić i wydawało się, że nie odniósł żadnych obrażeń, udał się do domu. Następnego dnia otrzymaliśmy jego zwolnienie lekarskie oraz informację, że ma ono związek z tym zdarzeniem. Jakie działania powinniśmy podjąć?
Pracodawca, który powziął informację o wypadku w pracy pracownika, powinien niezwłocznie powołać zespół powypadkowy, który ustali okoliczności i przyczyny zdarzenia oraz sporządzi wymaganą przepisami prawa dokumentację powypadkową.
W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.), dalej ustawy wypadkowej, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Zgodnie z art. 234 § 1 K.p., w razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i w przewidzianym trybie ustalić okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
Sposób i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz ich dokumentowania określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w tej sprawie (Dz. U. nr 105, poz. 870), dalej rozporządzenia z dnia 1 lipca 2009 r. Przepisy tego aktu zobowiązują pracodawcę zatrudniającego pracownika, który uległ wypadkowi, aby po uzyskaniu zawiadomienia o takim zdarzeniu powołał zespół powypadkowy. Zespół ten powinien składać się z pracownika służby bhp oraz społecznego inspektora pracy. W przypadku mniejszych pracodawców, u których nie utworzono służby bhp, w skład zespołu powypadkowego zamiast pracownika służby bhp może wejść sam pracodawca lub pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu pracodawca powierzył wykonywanie zadań tej służby, albo specjalista spoza zakładu pracy, a zamiast społecznego inspektora pracy - przedstawiciel pracowników posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bhp. Zadaniem zespołu jest ustalenie okoliczności i przyczyn zgłoszonego wypadku. W tym celu członkowie zespołu powypadkowego powinni niezwłocznie:
- dokonać oględzin miejsca wypadku,
- jeżeli jest to konieczne, sporządzić szkic lub wykonać fotografię miejsca wypadku,
- wysłuchać wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala,
- zebrać informacje dotyczące wypadku od świadków,
- zasięgnąć opinii lekarza, a w razie potrzeby opinii innych specjalistów, w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku,
- zebrać inne dowody dotyczące wypadku,
- dokonać prawnej kwalifikacji wypadku,
- określić środki profilaktyczne oraz wnioski, w szczególności wynikające z oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy, na którym wystąpił wypadek.
Efektem powyższych działań powinien być sporządzony przez zespół powypadkowy - nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku - protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, którego wzór został określony w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. (Dz. U. nr 227, poz. 2298). To właśnie z tego protokołu powinno jednoznacznie wynikać, czy zgłoszone przez pracownika zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy. Protokół - nie później niż w terminie 5 dni od daty jego sporządzenia - zatwierdza pracodawca.
Sporządzona dokumentacja - w przypadku stwierdzenia, że przedmiotowe zdarzenie jest wypadkiem przy pracy - stanowi podstawę do wypłacenia poszkodowanemu pracownikowi 100% zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy związanej z opisanym zdarzeniem, a także stanowi podstawę do ubiegania się o inne świadczenia odszkodowawcze od ZUS.
Pracodawca powinien również pamiętać, że do każdego protokołu powypadkowego, w którym uznał dane zdarzenie za wypadek przy pracy, zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz. U. nr 14, poz. 80 z późn. zm.), powinien również sporządzić tzw. statystyczną kartę wypadku przy pracy o symbolu "Z-KW". Taką kartę sporządza się za pośrednictwem elektronicznego portalu sprawozdawczego Głównego Urzędu Statystycznego (www.stat.gov.pl).
Ponadto, zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia z dnia 1 lipca 2009 r., każdy protokół powypadkowy powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie w prowadzonym przez pracodawcę zakładowym rejestrze wypadków przy pracy. Rejestr ten powinien zawierać takie dane, jak: imię i nazwisko poszkodowanego, miejsce i datę wypadku, informacje dotyczące skutków wypadku dla poszkodowanego, datę sporządzenia protokołu powypadkowego, stwierdzenie, czy wypadek jest wypadkiem przy pracy, datę przekazania do ZUS wniosku o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy, liczbę dni niezdolności do pracy, inne informacje, niebędące danymi osobowymi, których zamieszczenie w rejestrze jest celowe, w tym wnioski i zalecenia profilaktyczne zespołu powypadkowego.
Zwracamy uwagę! Niepodjęcie przez pracodawcę żadnych działań, pomimo otrzymania informacji o wypadku w pracy (niezależnie od tego, czy zgłoszenia dokonał sam poszkodowany, czy inna osoba), naraża pracodawcę na konsekwencje wynikające z przepisów:
- art. 283 § 2 pkt 6 K.p., tj. karę grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł,
- art. 221 K.k., tj. karę grzywny do 180 stawek dziennych albo kary ograniczenia wolności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|