Leksykon BHP - Dodatek nr 17 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Odśnieżanie dachów
Prace na dachach należą do prac wysokościowych, czyli do kategorii robót szczególnie niebezpiecznych, przy wykonywaniu których muszą być spełnione szczególne wymagania bezpieczeństwa. Odśnieżanie dachów należy zakwalifikować jako tymczasową pracę na wysokości, ponieważ jest to praca wykonywana dla potrzeb własnych pracodawcy niezwiązana z realizacją inwestycji budowlanej. Zasady stosowania sprzętu pomocniczego przy wykonywaniu tymczasowej pracy na wysokości reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. Przepisy powołanego aktu prawnego wskazują zasady postępowania gwarantujące bezpieczne wykonywanie prac na wysokości, między innymi z użyciem drabin i rusztowań. Jeżeli tymczasowa praca na wysokości nie może być wykonana w sposób bezpieczny i zgodnie z warunkami ergonomicznymi z odpowiedniej powierzchni, wówczas należy dokonać wyboru odpowiedniego sprzętu roboczego, który zapewni bezpieczne warunki pracy oraz zapewni pierwszeństwo stosowania środków ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej.
Tymczasowa praca na wysokości może być wykonywana tylko wtedy, gdy warunki pogodowe nie zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu pracowników. Należy ich zaopatrzyć w odzież chroniącą przed zimnem i wiatrem. O właściwościach ochronnych odzieży decyduje jej izolacyjność cieplna. Pracownicy wykonujący roboty na dachu powinni być wyposażeni w środki ochrony oraz sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. Na dobór tego sprzętu wpływ ma przede wszystkim kształt i konstrukcja dachu, na którym będzie wykonywana praca, a także narażenie na niskie temperatury, wiatr i opady atmosferyczne.
W przypadku płaskich dachów sposobem zabezpieczenia przed upadkiem jest zastosowanie systemu uniemożliwiającego pracownikowi zbliżenie się do krawędzi dachu. W skład systemu zabezpieczającego wchodzą: podzespół kotwiczący, podzespół łączący i uprząż. Jeśli praca ma być wykonywana na stromym dachu, stosuje się system przeznaczony do nadawania pozycji podczas pracy na wysokości. System ten obejmuje podzespół kotwiczący, linkę do nadawania pozycji podczas pracy i uprząż.
Ważne: Wykonywanie prac na dachu można powierzyć pracownikom posiadającym aktualne badania profilaktyczne stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości oraz odpowiednio przeszkolonym. |
Do omawianego rodzaju pracy mogą być wykorzystywane drabiny jako stanowiska robocze, jednak tylko w warunkach, w których wykorzystanie innego, bardziej bezpiecznego sprzętu roboczego nie jest uzasadnione z powodu niskiego poziomu ryzyka i krótkotrwałego ich wykorzystania albo istniejących okoliczności, których pracodawca nie może zmienić. Organizując ośnieżanie dachu należy pamiętać o wyznaczeniu wokół obiektu strefy niebezpiecznej na czas wykonywania robót.
Regulacje prawne:
- § 80 i 105 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp,
- rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. nr 191, poz. 1596 ze zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|