Leksykon BHP - Dodatek nr 17 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Szatnie
Odzież powinna być przechowywana w szatniach lub odpowiednio w innych pomieszczeniach. Pracodawcy zatrudniający pracowników tylko w pomieszczeniach biurowych są zwolnieni z powinności urządzenia dla nich szatni.
Szatnie zaliczane są do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i należy je urządzić oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Nie dotyczy to jednak zakładu pracy, w którym jest zatrudnionych do 10 pracowników na jednej zmianie - pod warunkiem zapewnienia możliwości osobnego korzystania przez kobiety i mężczyzn z tych pomieszczeń.
Pracodawca powinien zapewnić warunki do higienicznego przechowywania odzieży własnej (domowej), roboczej i ochronnej. Jeżeli u pracodawcy zatrudniającego do 20 pracowników nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i prace brudzące lub nie zachodzą szczególne wymagania sanitarne, miejsca do spożywania posiłków, przechowywania odzieży oraz umywalki mogą znajdować się w jednym pomieszczeniu.
Szatnie powinny być dostosowane do rodzaju prac oraz stopnia narażenia pracownika na zabrudzenie ciała i stopnia zanieczyszczenia jego odzieży substancjami szkodliwymi, trującymi lub materiałami zakaźnymi. Wśród rodzajów szatni można wyróżnić szatnie: odzieży własnej, odzieży ochronnej i roboczej, podstawowe, przepustowe.
Szatnie odzieży własnej pracowników przeznaczone są do przechowywania odzieży należącej do pracowników (domowej), jeżeli ze względów higienicznych odzież ta nie powinna się stykać z odzieżą roboczą i środkami ochrony indywidualnej. Szatnia odzieży własnej, powinna być wyposażona w szafy przeznaczone do indywidualnego użytku każdego pracownika spełniające wymagania określone Polską Normą. Można ją urządzić w formie szatni wieszakowej, jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań ze względu na rodzaj pracy, warunki jej wykonywania, rodzaje występujących zanieczyszczeń oraz jeżeli jest zapewniona szybka obsługa.
Szatnie odzieży ochronnej i roboczej przeznaczone są do przechowywania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Pracodawcy są zobowiązani do urządzenia szatni odzieży roboczej i ochronnej, niezależnie od szatni odzieży własnej pracowników w razie zatrudniania ich przy pracach powodujących znaczne zabrudzenie odzieży (stwarzające możliwość zanieczyszczenia wnętrz szafy do przechowywania odzieży) lub jej zamoczenie. Ponadto tego rodzaju szatnie należy urządzić dla pracowników, których odzież robocza, z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy, musi spełniać szczególne wymagania higieniczno-sanitarne. Szatnia powinna być wyposażona w szafy przeznaczone do indywidualnego użytku każdego pracownika oraz powinna mieć bezpośrednie połączenie z umywalnią, z natryskami i szatnią odzieży własnej pracowników.
Szatnie podstawowe przeznaczone są do przechowywania odzieży własnej pracowników oraz odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. Szatnia podstawowa może być urządzona zamiast osobnych szatni odzieży własnej pracowników oraz szatni odzieży roboczej i ochronnej. Tego rodzaju szatnie urządza się dla pracowników zatrudnionych przy pracach, podczas których zabrudzenie odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej występuje w tak małym stopniu, że nie stwarza ryzyka zanieczyszczenia odzieży własnej pracowników. Szatnia ta powinna mieć bezpośrednie połączenie z umywalnią. Należy ją wyposażyć w dwie szafy pojedyncze lub jedną szafę podwójną dla każdego pracownika korzystającego z tej szatni.
Szatnie przepustowe składają się z części przeznaczonej na odzież własną pracowników, części przeznaczonej na odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej oraz przepustowego zespołu sanitarnego z natryskami, łączącego obie te części. Szatnia przepustowa powinna być urządzona dla pracowników zatrudnionych przy pracach związanych ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, promieniotwórczych, drażniących lub uczulających oraz innych substancji o nieprzyjemnym zapachu, a także przy pracach pylących, w wilgotnym i gorącym mikroklimacie lub powodujących intensywne brudzenie.
Ogólne przepisy dotyczące wszystkich rodzajów szatni stanowią, że należy je urządzać w oddzielnych lub wydzielonych pomieszczeniach, które powinny być suche i w miarę możliwości, oświetlone światłem dziennym. Szatnie mogą być urządzone w suterenach lub w piwnicach, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej izolacji ścian zewnętrznych i podłóg zabezpieczającej pomieszczenia przed wilgocią i nadmiernymi stratami ciepła oraz zapewnienia warunków ewakuacji ludzi z tych pomieszczeń. Należy w nich gwarantować przynajmniej czterokrotną wymianę powietrza na godzinę, a w szatniach wyposażonych w okna otwieralne przeznaczonych dla nie więcej niż 10 pracowników wymiana powietrza nie może być mniejsza niż dwukrotna na godzinę. Szatnie przeznaczone dla ponad 25 pracowników powinny być dodatkowo wyposażone w wentylację mechaniczną. W szatni powinny być zapewnione miejsca siedzące dla co najmniej 50% zatrudnionych na najliczniejszej zmianie.
Regulacje prawne:
- § 6 załącznika nr 3 do ogólnych przepisów bhp.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|