Leksykon BHP - Dodatek nr 17 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Wózki widłowe
Obsługę wózka może wykonywać pełnoletni pracownik, który uzyskał uprawnienia operatora, zgodnie z odrębnymi przepisami, lub imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne tylko na terenie zakładu pracy tego pracodawcy, który je wystawił. Pracodawca może wydać powyższe zezwolenie pracownikowi, który ukończył z wynikiem pozytywnym szkolenie zorganizowane według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez ministra ds. gospodarki. Przed przekazaniem pojazdu do użytkowania, pracodawcy mają obowiązek zapewnić kontrolę jego stanu technicznego, zwłaszcza prawidłowości działania układu kierowniczego, hamulcowego i napędowego, mechanizmów podnoszenia oraz osprzętu, sprawności oświetlenia i sygnalizacji, prawidłowości działania urządzeń pomiarowo-kontrolnych oraz elementów i urządzeń zabezpieczających kierowcę i osoby współuczestniczące w czynnościach transportowych.
Przeprowadzenie kontroli powinno zostać odnotowane w dokumentach eksploatacyjnych wózka. Obowiązkiem pracodawcy jest także przekazanie kierowcy wózka aktualnych informacji o warunkach pracy, a w szczególności o:
- masie ładunków, ich właściwościach fizycznych i chemicznych oraz rodzajach opakowań tych ładunków, zagrożeniach pożarowych, wybuchowych, chemicznych i innych mogących wystąpić w pomieszczeniach, w których wózek ma być eksploatowany,
- stanie technicznym dróg i trasie przejazdu wózka,
- wymaganiach dotyczących organizacji pracy związanej z użytkowaniem wózka, w tym środkach, jakie należy stosować dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy wózka.
Wymienione informacje należy przekazać kierowcy podczas szkolenia z zakresu bhp i każdorazowo w razie zmiany warunków pracy. Pracodawcy mają także określać dopuszczalne prędkości wózków na poszczególnych odcinkach dróg. Szybkość wózka powinna być dostosowana do nasilenia ruchu, rodzaju przewożonych ładunków oraz szerokości i stanu dróg, a także widoczności. Pracodawca powinien przedsięwziąć takie środki organizacyjne, które zapobiegają wchodzeniu pieszych na teren pracy wózków, a także zapewnić odpowiedni nadzór nad pracami przy ich użyciu, w szczególności prowadzonymi przy przemieszczaniu ładunków stwarzających zagrożenie wypadkowe. Każdorazowo przed rozpoczęciem prac w pomieszczeniach zagrożonych pożarem lub wybuchem oraz związanych z transportem materiałów niebezpiecznych powinien być dokładnie sprawdzony stan techniczny wózka i współpracujących elementów wyposażenia dodatkowego oraz urządzeń niezbędnych do bezpiecznego wykonania pracy i zapewnienia bezpieczeństwa otoczeniu. Niedopuszczalne jest przewożenie ładunków niedostosowanych do wymiarów platformy ładunkowej wózka, obciążanie wózka ponad jego dopuszczalną ładowność oraz używanie wózka w miejscach: o nawierzchni i nachyleniu nieodpowiadających warunkom określonym w dokumentacji techniczno-ruchowej wózka, o niesprawdzonej wytrzymałości podłoża lub o wytrzymałości mniejszej niż wymagana dla obciążonego wózka, nieoświetlonych, chyba że wózek jest wyposażony w światła odpowiednie do rodzaju i miejsca wykonywanej pracy, w warunkach niestabilnego lub śliskiego podłoża uniemożliwiającego bezpieczne manewrowanie transportowanym ładunkiem.
Regulacje prawne:
- rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. nr 70, poz. 650 ze zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|